Home / Ciekawostki / Ekstremalny 23 kwietnia 2019 roku na terenie powiatu Pilskiego
www.112pila.pl

Ekstremalny 23 kwietnia 2019 roku na terenie powiatu Pilskiego

Susza doskwiera nam już od długiego czasu. Tak jak w tym roku, tak i w ubiegłym zmagaliśmy się z bardzo dużym niedostatkiem opadów oraz stosunkowo wyższymi temperaturami. Czynniki te doprowadziły już wcześniej do parów traw, łąk czy lasów. Niestety, pechowego 23 kwietnia 2019 roku do tych czynników doszedł trzeci – silny wiatr. Od samego rana służby wiedziały, iż każdy nawet niewielki pożar przy tak silnym wietrze w mgnieniu oka może strawić ogromne tereny czy budynki.

Strażacy interweniowali tego dnia w 27 zdarzeniach na terenie powiatu pilskiego, w których poszkodowanych zostały 4 osoby. Najgroźniejszym z pożarów i wymagającym znacznych sił i środków nie tylko z terenu naszego powiatu był pożar tartaku wraz z budynkami zarówno gospodarczymi jak i mieszkalnym w m. Brzostowo. Informacja na temat tego zdarzenia na stronie Państwowej Straży Pożarnej w Pile brzmiała następująco:

W działaniach gaśniczych uczestniczyło 35 zastępów straży pożarnej. W warunki atmosferyczne, bardzo duże zadymienie, porywisty wiatr przenosił ogień na inne gospodarstwa i zabudowania. Strażacy gasili pożar równolegle w kilku miejscach w które przenoszony był ogień przez wiatr. Ze względu na charakter akcji gaśniczej na miejsce pożaru zadysponowany został kontener z aparatami powietrznymi oraz dodatkowe jednostki z powiatu chodzieskiego i złotowskiego. Na miejsce pożaru przybyła również grupa operacyjna z KW PSP Poznań. Bezpośrednio akcja gaszenia pożaru trwała blisko 2 godziny, następnie strażacy przystąpili do dogaszania pogorzeliska.

Łącznie cała akcja trwała 5 godzin. Z miejsca tej akcji do innych zdarzeń na terenie powiatu były przedysponowywane zastępy m. in. do pożaru lasu w m. Brodna koło Śmiłowa.

Więcej o tym zdarzeniu: Pożar tartaku

 

Na domiar złego, kiedy sytuacja zaczęła się powoli uspokajać około godziny 15:30 w Białośliwiu wybucha pożar budynków gospodarczych w zwartej zabudowie. Na miejsce ściągane są wolne jednostki z sąsiednich gmin oraz ponownie przedysponowywane zastępy pracujące przy innych zdarzeń oraz dysponowane są jednostki z terenu powiatu chodzieskiego. Spaleniu uległy trzy budynki gospodarcze połączone ze sobą oraz dobudówka mieszkalna. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Więcej o pożarze: Pożar w Białośliwiu

Dzień ten w skali kilkunastu ubiegłych lat był ekstremalnym nie tylko pod względem bardzo poważnych pożarów w których zaangażowano praktycznie wszystkie jednostki z terenu powiatu pilskiego oraz wspierano się zastępami z powiatu chodzieskiego, złotowskiego i wałeckiego lecz także pod względem bardzo niesprzyjającej pogody, przez którą każdy z pożarów w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniał się oraz powodował ogromne straty.

„STOP POŻAROM TRAW”

 Kampania społeczna „Stop pożarom traw”, to już kolejna edycja kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Celem kampanii społecznej jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego. Na specjalnie przygotowanej stronie www.stoppozaromtraw.pl można odnaleźć statystyki dotyczące szkodliwości zjawiska wypalania traw, a także negatywne skutki takich zdarzeń.

Występująca od kilku dni w Polsce upalna pogoda powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw co stwarza ogromne zagrożenie dla człowieka, zwierząt, obszarów leśnych oraz środowiska naturalnego. Koszty prowadzonych działań gaśniczych są bardzo duże i angażują do gaszenia tego rodzaju pożarów dużą liczbę strażaków. Wypalanie traw jest to bardzo niebezpieczny i szkodliwy proceder.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *