Home / Pożary / Ogień strawił tartak oraz budynek biurowy w Brzostowie.
www.112pila.pl

Ogień strawił tartak oraz budynek biurowy w Brzostowie.

W dniu (23.04.2019) przed godziną 10:30 w miejscowości Brzostowo (gm. Miasteczko Krajeńskie) doszło do bardzo rozległego pożaru tartaku, zabudowań gospodarczych i magazynowych oraz budynku biurowego. Znaczną rolę w dniu wczorajszym we wszystkich zdarzeniach jakie wystąpiły na terenie naszego powiatu odegrał bardzo silny wiatr, który potęgował i rozprzestrzeniał ogień.

W pierwszym rzucie na miejsce działań w Brzostowie wysłane zostały zastępy z terenu gminy Miasteczko Krajeńskie oraz gmin ościennych wraz z zastępami z Państwowej Straży Pożarnej z Piły. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano rozległy pożar tartaku i budynków gospodarczy, który rozprzestrzenia się na znajdujące się w pobliżu budynki mieszkalne. Na miejsce ze względu na bardzo szybko rozprzestrzeniający się pożar dysponowane były kolejne zastępy straży pożarnej, zarówno z terenu powiatu pilskiego jak i powiatów: chodzieskiego i złotowskiego.

Strażacy ze względu na bardzo duże zadymienie musli pracować w aparatach ODO. Niestety szalejący wiatr przenosił zarzewia ognia na znajdujące się w sąsiedztwie budynku mieszkalne, które uległy zapaleniu. Na szczęście strażacy pracujący na miejscu szybko dostrzegli nowe ognika pożarów i ugasili je, zapobiegając tym samym kolejnym stratom.

Na miejsce ze względu na konieczność pracy w aparatach ODO został zadysponowano kontener z butlami ochrony dróg oddechowych z Poznania. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania.

Na miejscu utworzono magistrale wodną zbudowaną z zbiorników brezentowych do których dostarczana była woda przez pojazdy strażackie z punktu czerpania wody oddalonego o około 2,5 km. Następnie była ona tłoczona za pomocą buforu do kolejnego zbiornika po czym do samochodów działających bezpośrednio przy pożarze.

Łącznie w działaniach trwających ponad 5 godzin udział wzięło 35 zastępów z OSP oraz PSP z trzech powiatów.

Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń w wyniku ogromnego pożaru.

Do godzin porannych dnia dzisiejszego(24.04.2019) miejsce pogorzeliska zabezpieczali na zmianę Strażacy z OSP Brzostowo, Grabówno oraz Miasteczko Krajeńskie.

 

W działaniach udział brali:

1) Z Powiatu pilskiego:

– OSP Miasteczko Krajeńskie
– OSP Grabówno
– OSP Brzostowo
– OSP Wysoka
– OSP Stare
– OSP Kaczory
– OSP Wyrzysk
– OSP Morzewo
– OSP Prawomyśl
– OSP Białośliwie
– OSP Nowa Wieś Ujska
– OSP Osiek nad Notecią
– JRG1 Piła
– JRG2 Piła
– Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Pile.
– Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński
– Rzecznik Prasowy PSP w Pile bryg. Zbigniew Szukajło
– Policja
– ZRM
– Pogotowie Gazowe
– Pogotowie Energetyczne
– Wójt gminy Miasteczko Krajeńskie

2) Z powiatu chodzieskiego:

– OSP Szamocin
– OSP Margonin
– OSP Margonin (Radwanki)
– OSP Stróżewo
– OSP Budzyń
– JRG Chodzież

3) Z powiatu złotowskiego:
– JRG Złotów
– OSP Augustowo – Głubczyn

5) Z Poznania:
– JRG6 Poznań (Kontener AODO)
– Wojewódzki Obwód Operacyjny KW PSP Poznań

 

Zorganizowana została już zbiórka dla pogorzelców:

ZBIÓRKA NA POGORZELCÓW

23 kwietnia w Brzostowie wybuchł pożar, w wyniku którego całkowicie spłonął tartak i budynek mieszkalny należący do państwa Szuty. Akcję gaśniczą, w której wzięło udział ponad 30 strażackich zastępów, utrudniał silny, porywisty wiatr, który roznosił ogień na inne zabudowania. Po kilku godzinach pożar został ugaszony, ale po domu i tartaku zostały tylko zgliszcza.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców gminy Miasteczko Krajeńskie. W tych trudnych chwilach okażmy solidarność i pomóżmy poszkodowanym w pożarze w powrocie do normalnego życia.

Jeśli ktoś chce wspomóc pogorzelców, środki można wpłacać na konto parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim.
Numer konta
82 8937 0007 0000 6653 2000 0010
Nadnotecki Bank Spółdzielczy w Białośliwiu
Wpłaty prosimy opatrzyć dopiskiem „Dla pogorzelców z Brzostowa”.

Informujemy również, iż składka zebrana 5 maja podczas mszy w kościele w Miasteczku Krajeńskim przekazana zostanie na odbudowę domu i miejsca pracy państwa Szuty. Także w maju odbędzie się pierwsza z kilku akcji „Pączki od serca”. Zebrane środki trafią do pogorzelców.

[https://www.facebook.com/Gmina-Miasteczko-Krajeńskie-468771409873854/]

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *