Home / Grupy specjalistyczne / [POZA POWIATEM] Cysterna w rowie. Akcja plutonu chemicznego „PIŁA 1”
Trzcianka998

[POZA POWIATEM] Cysterna w rowie. Akcja plutonu chemicznego „PIŁA 1”

W godzinach przedpołudniowych dnia 3 stycznia br. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „PIŁA 1” została zadysponowana na teren powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

O godz. 9:05 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie otrzymało zgłoszenie, w ramach dysponowania z Centrum Powiadamiania Ratunkowego nr 112, o zdarzeniu drogowym z udziałem autocysterny do przewozu paliw na drodze woj. nr 181 w pobliżu miejscowości Wieleń. Do zdarzenia zadysponowano zastępy ochrony przeciwpożarowej  z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Czarnkowie, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wielenia i Pęckowa.

Po dojeździe na miejsce zastano przewróconą cysternę w przydrożnym rowie, wypełnioną olejem napędowym i benzyną. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach, doznając w wyniku zdarzenia urazu ręki oraz barku. Z uwagi na charakter zajścia na miejsce zadysponowano także specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Piły i Poznania, specjalistyczną grupę ratownictwa technicznego z Poznania, oraz grupy operacyjne Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu i Komendy Powiatowej PSP w Czarnkowie.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym przed ewentualnym rozszczelnieniem cysterny i rozwojem sytuacji pożarowej. Jednocześnie przystąpiono do udzielenia pierwszej pomocy przed medycznej poszkodowanemu kierowcy. Umiejscowienie uszkodzonego pojazdu oraz charakter przewożonego ładunku spowodowały konieczność przepompowania benzyny i oleju napędowego do cysterny zastępczej. Specjalistyczne działania ratownicze prowadzili strażacy z Piły i Poznania, wykorzystując do tego celu m.in. pompy do mediów chemicznych, czy też dźwig samojezdny. W sumie przetłoczono 14 000 litrów benzyny oraz 21 500 litrów oleju napędowego. Uszkodzony pojazd został odholowany z miejsca zdarzenia. Na terenie prowadzonych działań konieczne było wyznaczenie rozbudowanej sieci łączności.

W działaniach gaśniczych, które trwały ponad 18 godzin udział brało 56 strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Opracowanie: st. asp. Michał Stelmaszyk
Zdjęcia: JRG Czarnków, Trzcianka998

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *