Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia zgrywające w gaszeniu pożaru lasu – Łobżenica 2020
www.112pila.pl

Ćwiczenia zgrywające w gaszeniu pożaru lasu – Łobżenica 2020

15 lipca 2020 roku na terenie gminy Łobżenica, w okolicy rzeki Łobżonka odbyły się zaplanowane ćwiczenia zgrywające z zakresu gaszenia pożaru mającego miejsce na terenie leśnym.

Do działań gaśniczych skierowano 10 zastępów w sile 66 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łobżenica (OSP Łobżenica, OSP Dźwierszno, OSP Luchowo, OSP Wiktorówko) oraz z terenu gminy Wyrzysk (OSP Wyrzysk, OSP Osiek nad Notecią, OSP Bąkowo). Strażacy ochotnicy byli dodatkowo wspierani przez strażaków zawodowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, którzy kierowali ćwiczeniami oraz oceniali podjęte działania, pod kątem wskazania wniosków.

Założenie zakładało pożar ściółki w lesie, na obszarze około 800 m2 w chwili zgłoszenia, stworzenie punktu czerpania wody na rzece Łobżonka oraz podjęcie działań gaśniczych mających na celu ugaszenie pożaru.

W trakcie ćwiczeń zorganizowano sztab akcji, wykorzystując strażnicę jednostki OSP Wiktorówko, z którego koordynowano działania z wykorzystaniem mobilnego zestawu łączności, będącego na wyposażeniu KP PSP w Pile.

Prowadzonym zajęciom operacyjnym przyglądał się Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, st. bryg. Rafał Mrowiński wraz z zastępcą st. kpt. Pawłem Kamińskim, Zastępca Burmistrza Gminy Łobżenica Józef Lewandowski oraz Leśniczy Leśnictwa Łobżonka Jacek Gardecki.

Przeprowadzenie tego typu ćwiczeń pozwala na weryfikacje gotowości do podejmowania działań gaśniczych przez uczestniczące jednostki i służby, co w konsekwencji przedkłada na skuteczność w rzeczywistych działaniach ratowniczych.

mł. asp. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *