Home / Grupy specjalistyczne / Dryfująca barka w centrum Piły

Dryfująca barka w centrum Piły

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło we wtorkowe popołudnie 10-marca do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Dyżurny Operacyjny otrzymał informację o dryfującej barce na rzece Gwda w centrum Piły.

Po przybyciu na miejsce strażacy zastali jednostkę pływającą ustawioną w poprzek rzeki. Barka przycumowana była tylko w jednym punkcie do metalowego słupa, częściowo już wyrwanego.

Pierwsze działania polegały na zamocowaniu liny stalowej do rufy barki. Ze względu na zagrożenie zerwania się lin stalowych podjęto decyzję o zatrzymaniu ruchu na moście Bolesława Krzywoustego, wzdłuż ulicy 11-go listopada. Na miejsce zdarzenia zadysponowano ciężki samochód ratownictwa technicznego i rozpoczęto budowę stanowisk, które posłużą do przyciągnięcia barki do brzegu. Przy użyciu ręcznej przyciągarki linowej oraz wyciągarki samochodowej udało się w sposób bezpieczny jednostkę pływającą przyciągnąć do brzegu. Ze względu na jej przesunięcie względem pierwotnego miejsca postoju strażacy musieli wykonać zastępcze stanowiska cumownicze. Do tego celu wykorzystano drzewa rosnące w odległości około 10 metrów od brzegu rzeki.

W działaniach udział wzięli strażacy z obu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Pile oraz OSP RW Piła, a także Policja i Straż Miejska w Pile.

Opracowanie: st.kpt. Paweł Kamiński
Zdjęcia: Robert Judycki, ogn. Marcel Szwec

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *