Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia pk. Ognista Puszcza 2019

Ćwiczenia pk. Ognista Puszcza 2019

W dniach 3 – 4 kwietnia 2019 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Pile wchodzący w skład europejskiego modułu do gaszenia pożarów lasów przy użyciu samochodów (GFFFV) brali udział w krajowych ćwiczeniach ratowniczych przeprowadzonych na terenie województwa lubuskiego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w fikcyjnym państwie Lubuslandia doszło do rozległego pożaru na terenie leśnym i nie było możliwości opanowania zagrożenia własnymi siłami. Zwrócono się o pomoc do Unii Europejskiej, na co zareagowały 3 państwa i przysłały wsparcie.

W ćwiczeniach brały udział 3 moduły GFFFV z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego tj . około 400 strażaków oraz 120 pojazdów. Oprócz modułów w ćwiczeniach brały udział specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego i wysokościowego PSP, funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz pracownicy Lasów Państwowych.

Warto dodać, że w Polsce funkcjonuje 6 modułów GFFFV. Każdy z nich przygotowany jest do samodzielnych działań w dowolnym miejscu przez 2 tygodnie. Oprócz samochodów, sprzętu gaśniczego posiadają swoją kompletną logistykę.

mł. kpt. Jacek Michalski KP PSP Piła

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *