Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia pk. Ognista Puszcza 2019

Ćwiczenia pk. Ognista Puszcza 2019

W dniach 3 – 4 kwietnia 2019 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Pile wchodzący w skład europejskiego modułu do gaszenia pożarów lasów przy użyciu samochodów (GFFFV) brali udział w krajowych ćwiczeniach ratowniczych przeprowadzonych na terenie województwa lubuskiego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w fikcyjnym państwie Lubuslandia doszło do rozległego pożaru na terenie leśnym i nie było możliwości opanowania zagrożenia własnymi siłami. Zwrócono się o pomoc do Unii Europejskiej, na co zareagowały 3 państwa i przysłały wsparcie.

W ćwiczeniach brały udział 3 moduły GFFFV z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego tj . około 400 strażaków oraz 120 pojazdów. Oprócz modułów w ćwiczeniach brały udział specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego i wysokościowego PSP, funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz pracownicy Lasów Państwowych.

Warto dodać, że w Polsce funkcjonuje 6 modułów GFFFV. Każdy z nich przygotowany jest do samodzielnych działań w dowolnym miejscu przez 2 tygodnie. Oprócz samochodów, sprzętu gaśniczego posiadają swoją kompletną logistykę.

mł. kpt. Jacek Michalski KP PSP Piła

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *