Home / Pożary / [POZA POWIATEM] Ogromny pożar w Dolinie Noteci
www.112pila.pl

[POZA POWIATEM] Ogromny pożar w Dolinie Noteci

Do bardzo dużego pożaru trzciny oraz traw doszło w gminie Szamocin, powiecie Chodzieskim w dniu wczorajszym(08.04.2019) przed godziną 16:30. W akcji trwającej do godzin wieczornych udział wzięła znaczna część sił i środków z terenu powiatu Chodzieskiego.

Na miejsce w pierwszej kolejności zadysponowano okoliczne zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych m. in. Heliodorowa, Lipiej Góry, Lipy Nowego Dworu, Szamocina, dowódcę z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Chodzieży oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej z Białośliwia i Osieka Nad Notecią(zastępy po stronie powiatu Pilskiego miały za zadanie sprawdzić na którym powiecie wystąpił pożar, a po ustaleniu iż żywioł szaleje po stronie gminy Szamocin, na polecenie KDR udać się na miejsce w celu pomocy działającym na miejscu jednostkom).

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne(silny wiatr), który dodatkowo podsycał płomienie i coraz szybciej rozprzestrzeniający się pożar i nieopanowaną sytuację na miejscu dysponowane były kolejne Siły i Środki z terenu powiatu Chodzieskiego oraz Pilskiego.

Do działań strażaków należało zabezpieczenie terenu akcji, utworzenie łączności radiowej oraz punktu czerpania wody, utworzenie odcinków bojowych oraz gaszenie pożaru w natarciu przy pomocy tłumic, linii gaśniczych i linii szybkiego natarcia.

Spaleniu uległ obszar około 80 hektarów. W działaniach trwających ponad 5 godzin udział wzięło 17 zastępów straży pożarnej, w łącznej liczbie 67 ratowników.  – informuje Oficer Prasowy KP PSP w Chodzieży,  asp. Artur Binkowski

Na miejscu ze względu na prawdopodobieństwo, iż doszło do podpalenia pojawił się patrol Policji.

Jak również informuje nas Oficer Prasowy KP PSP w Chodzieży od około 1,5 miesiąca cyklicznie ktoś podpala trawy i łąki w tych okolicach, które angażują duże siły i środki głównie z terenu gminy Szamocin.

SiŚ na miejscu zdarzenia:

GBARt 2,5/16 – OSP Szamocin
GBAM 2,5/16+8 – OSP Lipa Nowy Dwór
GBM 2/8 – OSP Lipia Góra.
GLM 8 – OSP Heliodorowo
GCBA 5/32 – OSP Budzyń
GLBM 0,3/0,4 – OSP Laskowo
GCBA 6/40 – Osp Margonin
GCBA 4,7/16 – OSP Milcz
GBA 2,5/16 – OSP Stróżewo
GBA 3/16 – Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrzysku
GBA 2,5/16 – Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku nad Notecią
GBA 2,5/16 – OSP Białośliwie
GCBA 5/32 – JRG Chodzież
GBA 2,5/25 – JRG Chodzież
SLRr – JRG Chodzież
SLKw – JRG Chodzież
SLOp – JRG Chodzież

[spis SiŚ na podstawie OSP KSRG Szamocin]

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *