Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia grup specjalistycznych na rzece Gwda
JRG Piła

Ćwiczenia grup specjalistycznych na rzece Gwda

W dniu 21 lutego przeprowadzone zostały na rzece Gwda w Pile wspólne ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego pilskiej komendy.

Na miejsce ćwiczeń wybrany został odcinek rzeki w centrum miasta Piły pomiędzy mostem Bolesław Krzywoustego i Zygmunta Starego. Głównym założeniem do ćwiczeń była identyfikacja a następnie neutralizacja źródła skażenia jakie zostało odkryte na rzece.

Część praktyczna ćwiczeń rozpoczęła się od zbudowania stanowisk oraz układu linowego do prowadzenia działań na rzece przez nurków. Do ćwiczeń wykorzystany został sprzętu ratownictwa wysokościowego.

Zadania nurków polegały na poszukiwaniu dna rzeki, w celu odnalezienia źródła zanieczyszczenia wody. Strażacy wykonali zadania pod wodą zabezpieczeni w chemicznie odporne kombinezony nurkowe. Jednocześnie z działaniami na rzece podjęli działania ratownicy z grupy chemicznej. Rozpoznali stopień skażenia wody oraz zbudowali sprzęt specjalistyczny do przeprowadzenia dekontaminacji ratowników przebywających w strefie skażonej. W ćwiczeniach udział brali strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Pile, w których funkcjonują grupy specjalistyczne.

bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *