Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia lodowe na Zalewie Koszyckim
kpt. Paweł Kamiński KP PSP Piła

Ćwiczenia lodowe na Zalewie Koszyckim

W dniu 7 lutego 2019 roku strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach na zamarzniętym Zalewie Koszyckim w Pile. Ćwiczenia podzielone zostały na dwa moduły szkoleniowe.

Pierwszy moduł szkoleniowy dotyczył wykorzystania w praktyce sprzętu ratowniczego przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej w postaci deski lodowej oraz ubrań specjalnych do pracy w wodzie. Ratownicy zarówno na brzegu oraz obsługujący bezpośrednio sanie lodowe doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie poszczególnych etapów trwającej kilkadziesiąt sekund akcji ratowniczej na lodzie.

Drugi moduł szkoleniowy – nurkowy zrealizowany pod 10 centymetrową taflą lodu przez wyznaczonych strażaków – nurków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego KP PSP w Pile. Nurkowie ćwiczyli akcję poszukiwawczą pod lodem oraz elementy samoratownictwa przy wykorzystaniu kołowrotka, śruby lodowej i noża.
W ćwiczeniach lodowych uczestniczyło 35 strażaków z Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej Nr 1 i 2 z Piły oraz z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Złotowie, Chodzieży, Czarnkowa i Trzcianki. Podczas symulowanych akcji ratowniczych na lodzie każda jednostka zaprezentowała swoje umiejętności w zakresie ratowania poszkodowanych z przerębla. Do zadań ratowniczych wykorzystany został indywidualny i grupowy sprzęt należący do poszczególnych jednostek. Ćwiczenia obserwował przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu st. kpt. Leszek Walczak oraz Komendant Powiatowy PSP w Pile – bryg. Rafał Mrowiński.

W okresie zimowym strażacy systematycznie będą powtarzać ćwiczenia ze sprzętem do ratownictwa lodowego na zamarzniętych akwenach w macierzystych powiatach.

bryg. Zbigniew Szukajło KP PSP Piła

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *