Home / Ciekawostki / VI Manewry Medyczne Zakrzewo 2018
www.112pila.pl

VI Manewry Medyczne Zakrzewo 2018

Dnia 15 września 2018 roku od godziny 9.00 miejscowości Zakrzewo i Drożyska Wielkie zostały opanowane przez Strażaków. W sobotę odbyły się tam VI Manewry Medyczne Zakrzewo 2018.

Pod strażnicę OSP Zakrzewo przybyło 12 zespołów, które przez blisko 4 godziny miały sprostać zadaniom medycznym i nie tylko , które mogą spotkać ich w codziennej służbie. Po przywitaniu wszystkich uczestników oraz gości, drużyny startowe zostały rozdzielone na 6 grup.

Każda z grup składała się z dwóch zastępów które udawały się do wyznaczonej scenki. W zależności od scenariusza, zastępy pracowały pojedynczo lub w grupie.   A scenariusze poszczególnych scen wyglądały następująco:

Scenka 1 – Wypadek z udziałem motocyklisty, którego potrącił samochód a sprawca uciekł. Do działań strażaków należało zabezpieczenie krwotoków oraz przywrócenie funkcji życiowych poszkodowanemu.

Scenka 2 – Kłótnia rodzinna podczas prac remontowych dachu. Syn w złości palnikiem poparzył ojca do nieprzytomności, sam był agresywny. Należało udzielić pierwszej pomocy ojcu poprzez schładzanie wodą i hydrożelami, kontrolować funkcje życiowe, zabezpieczyć poszkodowanego do transportu na noszach typu deska oraz odseparować syna od działających ratowników oraz sprawdzić w jakim stanie się znajduje oraz czy i jakie posiada obrażenia. 

Scenka 3 – Wypadek samochodowy, auto dachowało, poszkodowane 4 osoby w tym dwie w pojeździe. Ratownicy w tym zadaniu musieli udzielić pierwszej pomocy rannym z wypadku, w dodatku wydostać z rozbitego samochodu 2 osoby i zabezpieczyć rany i kontrolować funkcje życiowe. W tej scence na miejscu pracowały po dwa zastępy, a nie lada utrudnieniem był fakt, iż jeden z poszkodowanych znajdował się w pozycji na brzuchu wewnątrz samochodu. 

Scenka 4 – Strzelanina. W tej scence poszkodowanych było aż 8 osób. W tym przypadku należało kontrolować funkcje życiowe poszkodowanych oraz zabezpieczyć rany i przywrócić funkcje życiowe jednej osobie.

Scenka 5 – Pogryzienie bawiącej się młodzieży na placu zabaw przez psy. W tej sytuacji należało uspokoić rannych oraz zabezpieczyć rany pogryzienia przez zwierzęta.

 

Scenka 6- Ostatnia scenka to prowadzenie Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej na fantomach z wykorzystaniem AED treningowego.

 

Dla mieszkańców oraz gości wyznaczony został również punkt w którym mogli oni nauczyć się oraz odbyć krótką praktykę w udzielaniu pierwszej pomocy.

Na koniec wszystkie ekipy podsumowały ćwiczenia, zjadły ciepły posiłek(pyszna grochówka), a Strażacy  z jednostki OSP Zakrzewo wzbogacili się o sprzęt szkoleniowy jakim jest Fantom oraz AED trenigowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Złotowie, które przekazał V-ce Starosta Daniel Sztych wraz z byłym Sekretarzem Powiatu Andrzejem Ławniczakiem. 

Jak wspomnieli organizatorzy, całe manewry odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Gminy, Starostwu Powiatowemu, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie, Fundacji Bezpieczny Powiat oraz zaprzyjaźnionym Ratownikom Medycznym. Zdobyta wiedza teoretyczna oraz wartości praktyczne manewrów niewątpliwie przydadzą się podczas prawdziwych zdarzeń. Ze swojej strony możemy tylko i wyłącznie zachęcić inne jednostki do uczestnictwa w VII edycji w roku 2019. 

Spis jednostek, które wzięły udział w manewrach:
– OSP Lipka
– OSP Święta
– OSP Blękwit
– OSP Tarnówka, Osówka (łacznona reprezentacja)
– OSP Jastrowie
– OSP Śmiardowo Krajeńskie, Augustowo – Głubczyn ( Krajenka)
– OSP Sypniewo ( powiat Sępoleński)
– OSP Więcbork ( powiat Sępoleński)
– OSP Wysoka (powiat Pilski)
– OSP Zakrzewo
– JRG Złotów
– Pro-Med Szczecinek

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *