Home / Grupy specjalistyczne / Pogoda nie oszczędzała służb, pożary i miejscowe zagrożenia w powiecie Pilskim.
KP PSP Piła - Oficer Prasowy bryg. Zbigniew Szukajło

Pogoda nie oszczędzała służb, pożary i miejscowe zagrożenia w powiecie Pilskim.

49 interwencji związanych głównie z porywistym wiatrem odnotowały służby Straży Pożarnej w powiecie Pilskim od godziny 15 do 21.

Od około godziny 15 pierwszy zastęp z JRG 1 Piła zaczął swoje działania przy powalonym drzewie w mieście.

W między czasie zastępy z JRG 1 Piła oraz  JRG 2 Piła zostały zadysponowany do miejscowości Kotuń do pożaru trawy. Zabezpieczenie operacyjne na czas działań JRG 1 prowadził zastęp z OSP Stara Łubianka.

Kolejnym groźnym zdarzeniem w tym samym czasie był pożar lasu w miejscowości Ługi Ujskie. Do zdarzenia zostają zadysponowane zastępy z PSP i OSP. Ze względu na silny wiatr w akcji nie mogły wspomagać strażaków samoloty dromader z nadleśnictwa. Pożar objął około 40 arów poszycia leśnego, do których zadysponowanych było łącznie około 10 zastępów straży pożarnej:
– OSP Miasteczko Krajeńskie,
– OSP Ujście,
– OSP Nowa Wieś Ujska,
– OSP Kruszewo,
– OSP Grabowno,
– OSP Wysoka,
– OSP Kaczory,
– JRG 1 Piła,
– JRG 2 Piła,
– JRG Chodzież.
Działania na miejscu prowadzone były około 3 godzin.

W tym samym czasie do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Pile wpływa zgłoszenie o zdarzeniu drogowym. Do wypadku na drodze Stobno-Pokrzywno zadysponowane zostały zastępy OSP Stobno, OSP Stara Łubianka, JRG 1, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Po przyjeździe pierwszych zastępów na miejsce i wstępnym rozpoznaniu okazuje się, iż drzewo spadło na samochód osobowy, w którym uwięziony zostaje kierowca. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych uwolnili poszkodowanego, który z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany przez ZRM do szpitala.

Przed godziną 16 zastęp z OSP Białośliwie zostaje zadysponowany do zwisającego konaru drzewa nad drogą krajową nr. 10. Na miejsce udaje się również podnośnik z OSP Miasteczko Krajeńskie. Drugi zastęp z OSP Białośliwie na czas usuwania konarów z DK10 kieruje samochody na objazd. Działania na miejscu trwały ponad 3,5 godziny.

OSP Osiek nad Notecią przed godziną 16 interweniuje przy zerwanym dachu na budynku mieszkalnym przy ul. Głównej w swojej miejscowości. Około godziny 19 zostaje zadysponowany do kolejnego zerwanego dachu na tej samej ulicy. W późniejszych godzinach zastęp z OSP Osiek nad Notecią udaje się dwukrotnie do powalonych drzew w m. Żuławka i Osiek nad Notecią.

Strażacy na terenie swoich gmin interweniowali również przy płonących trawach, powalonych drzewach czy zerwanych liniach energetycznych, a w samej Pile uszkodzonych zostało kilka wiat przystankowych.

We wszystkich dzisiejszych działaniach na terenie naszego powiatu interweniowały kilkukrotnie zastępy:
– OSP Białośliwie,
– OSP Grabówno,
– OSP Miasteczko Krajeńskie,
– OSP Łobżenica,
– OSP Osiek nad Notecią,
– OSP Wyrzysk,
– OSP Ujście,
– OSP Nowa Wieś Ujska,
– OSP Stara Łubianka,
– OSP Wysoka,
– OSP Kruszewo,
– OSP Kaczory,
– OSP Szydłowo,
– OSP Brzostowo,
– OSP Stobno,
– OSP RW Piła,
– JRG1 Piła,
– JRG2 Piła,
– JRG Złotów,
– JRG Chodzież.

W najbliższym czasie jak i kilku dni wiatr nie będzie już tak silny, może osiągnąć maksymalne porywy do około 40 km/h.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *