Home / Ciekawostki / Festyn Strażacki podczas Powiatowych Dni Strażaka w Pile.
www.112pila.pl

Festyn Strażacki podczas Powiatowych Dni Strażaka w Pile.

W niedzielne popołudnie  (21.05.2018) podczas festynu strażackiego na stadion przy ulicy Okrzei w Pile przybyli mieszkańcy całego powiatu. Na zorganizowane przez Powiat Pilski, KP PSP w Pile, OP ZOSP RP w Pile na Powiatowe Dni Strażaka.

Podczas rozpoczęcia pikniku około godziny 14 w imieniu organizatorów Eligiusz Komarowski (Starosta Pilski), bryg.Rafał Mrowiński (Komendant Powiatowy PSP w Pile oraz Krzysztof Fojt (Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pile) przywitali licznie przybyłych mieszkańców i życzyli udanej zabawy. Frekwencja była ogromna. Organizatorzy przygotowali różnego rodzaju atrakcje. Podczas festynu zorganizowana była też zbiórka na Hospicjum w Pile.

Na pikniku można było zobaczyć i zapoznać się z działaniami różnego rodzaju służb z naszego powiatu.

Przygotowane były stoiska :
– Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pile,
– Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ze studentami o profilu Ratownictwo Medyczne,
– Komendy Powiatowej Policji w Pile,
– Szkoły Policji w Pile,
– Pielęgniarek,
– Powiatu Pilskiego,
– Gastronomiczne.

Na terenie Stadionu przybyły pojazdy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 i 2 oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu.

Każdy z mieszkańców mógł zasiąść za kierownicą aut strażackich i poczuć się w roli strażaka. Największą frajdę miały dzieci na widok i dźwięk sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Każda z jednostek prezentowała swój sprzęt ratowniczo-gaśniczy, ratownictwa technicznego oraz chemiczno-ekologiczny na pojazdach.

Na scenie prezentowały się:
– Zespoły MDK w Pile,
– Orkiestra z Ujskiego Domu Kultury,
– Orkiestra z Wielenia,
– Orkiestra z Rogoźna,
– Zespół AM z Wyrzyska,

Podczas festynu zorganizowane zostały również pokazy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego wykonane przez strażaków z JRG1

W czasie trwania pokazu zaprezentowano podjęte działania tj. ewakuacje osoby poszkodowanej z zagrożonego terenu, zabezpieczające niebezpieczny wyciek, neutralizacje substancji chemicznej, zabezpieczenie ratowników podejmujących działania w specjalne kombinezony, użycie specjalistycznego sprzętu, pobieranie próbek.

W drugim z pokazów przygotowanym przez strażaków można było zobaczyć jak wygląda akcja ratownicza podczas wypadku drogowego z uwięzionym kierowcą w pojeździe. Po odebraniu zgłoszenia o zaistniałym wypadku na miejsce przybył zastęp techniczny z JRG 1. Na samym początku zabezpieczono teren zdarzenia, jeden z ratowników wyznaczony przez dowódcę wszedł do pojazdu oraz udzielał KPP poszkodowanemu oraz zabezpieczał jego do momentu uwolnienia go przez pozostałych ratowników. Inni strażacy w tym samym czasie aby dostać się do kierowcy otworzyli drzwi za pomocą łomu, wycieli je jak i dach za pomocą sprzętu hydraulicznego po czym uwolniono kierowcę i na desce ortopedycznej ewakuowano go i przekazano ZRM.

W każdym z pokazów na bieżąco omawiano podejmowane czynności przez strażaków.

Po pokazach i zaprezentowanych występach przedstawiciele PSP jak i OSP rywalizowali w przeciąganiu węża strażackiego. Bez dwóch zdań zwyciężyli przedstawiciele OSP po czym zmierzyli się z mieszkańcami Powiatu Pilskiego. Również nie było na nich mocnych.

Dla najmłodszych podczas festynu przygotowane były dmuchane zamki, kurtyna wodna oraz najciekawsza z atrakcji na samym końcu wykonana przez jednostkę OSP Kaczory pokaz piany w którym najmłodsi wraz z dorosłymi mogli się wyszaleć.

Na sam koniec Starosta Pilski oraz Komendant Powiatowy PSP w Pile podziękowali wszystkim za tak liczny udział w Festynie Strażackim.

Frekwencja podczas wydarzeń, które odbywają się na stadionie przy Okrzei dowodzi, że to miejsce jest potrzebne, że mieszkańcy chcą by żyło, dzisiaj mamy tego kolejny przykład. Mieliście Państwo okazję zobaczyć strażaków w akcji, podziwiać ich umiejętności. Na co dzień, kiedy nie są ubrani w mundury, mijamy ich na ulicy, nie wiedząc, że to właśnie oni ratują nam życie, zdrowie i mienie. Dzisiaj, przybywając tu tak licznie, podziękowaliśmy im za to poświęcenie – powiedział Starosta Pilski Eligiusz Komarowski

Praca strażaków jest ciężka, to służba 24 godziny na dobę. Nasza praca wymaga ciągłych szkoleń i łączy się z dużym stresem. Dzisiaj zaprezentowaliśmy część naszych umiejętności. Dziękuję wszystkim strażakom za ich trud, zarówno tym z PSP jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, z którymi tak dobrze nam się współpracuje. Takie święta, jak dzisiejsze, jednoczą nas z mieszkańcami, wiemy i czujemy, że nasza praca ma ogromny sens, a my jesteśmy po prostu potrzebni – podsumował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile bryg. Rafał Mrowiński

Po wszystkich pokazach na scenie wystąpił Zespół AM z Wyrzyska który zachęcał publiczność do zabawy.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć oraz materiałami video z tego wydarzenia.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *