Home / Galerie / Zagrożenie chemiczne na rzece – strażacy w akcji [ZDJĘCIA]

Zagrożenie chemiczne na rzece – strażacy w akcji [ZDJĘCIA]

W dniach 17-19 lipca 2017 roku na rzece Gwda w Pile przeprowadzone zostały ćwiczenia w zakresie organizacji prac podwodnych w wodach skażonych i zanieczyszczonych. W ćwiczeniach uczestniczyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Założeniem do ćwiczeń był wyciek nieznanej substancji unoszącej się na powierzchni wody w okolicach zacumowanej barki na rzece Gwda. Do zadań przybyłych na miejsce zdarzenia jednostek straży pożarnej należało zlokalizowanie źródła wycieku na dnie rzeki, odszukanie i przetransportowanie na brzeg beczki z substancją niebezpieczną oraz podjęcie czynności związanych z jej identyfikacją.

Ponadto z uwagi na wykonanie prac podwodnych bezpośrednio w wodach skażonych istniała konieczność dekontaminacji dla nurków oraz sprzętu biorącego udział w akcji. Do realizacji zadań wykorzystane zostały specjalistyczne kombinezony nurkowe odporne chemicznie, kabina dekontaminacyjna oraz sprzęt pomiarowy w postaci spektrometrów do identyfikacji substancji niebezpiecznych.

Ćwiczenia zakładały również doskonalenie technik dowodzenia na poziomie interwencyjnym i taktycznym. W trakcie ćwiczeń wyznaczone zostały odcinki bojowe oraz zorganizowana została łączność radiowa z wykorzystaniem kanałów dowodzenia i współdziałania oraz kanałów ratowniczo – gaśniczych. W trzydniowych ćwiczeniach udział brało łącznie 50 strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 PSP w Pile.

Opracował: mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła
Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *