Home / Ciekawostki / II Manewry Ratownictwa Medycznego dla strażaków powiatu pilskiego [ZDJĘCIA]

II Manewry Ratownictwa Medycznego dla strażaków powiatu pilskiego [ZDJĘCIA]

W dniu 22 kwietnia 2017 r. na terenie miejscowości Luchowo – gmina Łobżenica, przeprowadzone zostały II Manewry Ratownictwa Medycznego dla strażaków powiatu pilskiego. Otwarcia dokonał Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Wasiaka, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Krzysztofa Fojta oraz przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Łobżenicy Kamili Bilickiej.

W manewrach uczestniczyło 14 zespołów składających się z członków jednostek OSP z terenu powiatu pilskiego oraz strażaków z Komendy Powiatowych PSP w Pile. Każdy zespół liczący maksymalnie 5 ratowników przystąpił do czterech zadań. Startując ratownicy nie znali zdań z którymi przyjdzie się im zmierzyć.

Nad całością czuwała komisja sędziowska w skład której weszli „liderzy zmianowi” ratownictwa medycznego z pilskiej komendy. Komisja na bieżąco oceniała poprawność działań ratowniczych oraz zastosowanie odpowiednich procedur. W tegorocznych manewrach, w których uczestniczyło 80 strażaków upozorowane zostały następujące założenia ratownicze:

Założenie nr 1  „Wędkarz”, osoba wyłowiona z wody.

Założenie nr 2  „Wybuch”, poszkodowany przebity przez stalową rurę.

Założenie nr 3  „Słup energetyczny”, mężczyzn porażony prądem.

Założenie nr 4  „Motocyklista”, wypadek na terenie żwirowiska.

Przygotowanie manewrów było możliwe dzięki współpracy Komendy Powiatowej PSP w Pile, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Łobżenicy i Luchowie oraz Urzędu Miasta i Gminy Łobżenica. Po raz pierwszy w manewrach uczestniczyli przedstawiciele i studenci z kierunku ratownictwo medyczne, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, którzy czynnie włączyli się w prace komisji sędziowskich na poszczególnych założeniach.

Ponadto goście przygotowali stanowisko, na którym strażacy pod fachowym okiem mogli przećwiczyć techniki i metody udrażniania dróg oddechowych u osób poszkodowanych. W trakcie manewrów zaprezentowano również uczestnikom ambulans szkoleniowy, którym dysponuje uczelnia.

Opracował: mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła

Zdjęcia: Szymon Chwaliszewski

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *