Home / Ciekawostki / Przekazanie 7 pojazdów i otwarcie komory dymowej w JRG2 [ZDJĘCIA, FILM]

Przekazanie 7 pojazdów i otwarcie komory dymowej w JRG2 [ZDJĘCIA, FILM]

W miniony piątek na terenie JRG2 Piła odbyło się uroczyste otwarcie komory dymowej oraz przekazanie nowoczesnych pojazdów dla pilskich strażaków. To wyjątkowy rok dla naszych strażaków!

Strażacka uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 13:00. Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Pile odbyło się uroczyste przekazanie siedmiu nowoczesnych pojazdów dla zawodowych strażaków z Piły.

Przekazane wozy to:
– ciężki wóz gaśniczy dla JRG2,
– średni wóz gaśniczy dla JRG1,
– średni wóz ratownictwa chemicznego dla JRG1 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Piła 1”,
– lekki wóz ratownictwa wodnego dla JRG2 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego,
– lekki wóz ratownictwa wysokościowego dla JRG2 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego,
– lekki wóz ratowniczo-rozpoznawczy dla pilskiej komendy/JRG1,
– quad z przyczepą, który za zadanie ma wspierać działania ratownicze na trudnych terenach, stacjonuje w JRG1,

Łączny koszt powyższych pojazdów to 4,2 mln złotych. Nie wszystkie wozy zostały jeszcze wprowadzone w podział bojowy ponieważ dopiero co dotarły do naszych strażaków. Sukcesywnie na naszej stronie internetowej będą pojawiać się szczegółowe informacje na temat przekazanych pojazdów.

W trakcie przekazywania nowego sprzętu odbyło się także oficjalne przekazanie dla ochotników z OSP Grabówno, którzy otrzymali ciężki wóz gaśniczy, który przedtem służył strażakom z „2”. Jest to 14-letni Jelcz, który cały czas jest sprawny i gotowy na wyjazd do akcji.

DSC_8403

 

DSC_6360

W tej uroczystości odbyło się także otwarcie komory dymowej, gdzie strażacy z całego regionu będą szkolić swoje umiejętności jeżeli chodzi o pożary. – Komora dymowa to takie pomieszczenie, w którym panują warunki zbliżone do tych podczas pożarów wewnętrznych. To duże pomieszczenia, w których są specjalistyczne klatki, a w nich różne przeszkody. W komorze jest wyłączone oświetlenie, słychać różne dźwięki symulujące wybuchy czy krzyki osób poszkodowanych. Jest też sztuczny dym, który ogranicza widoczność. W takich warunkach strażacy w specjalistycznych ubraniach i aparatach ochrony dróg oddechowych ćwiczą – mówi kpt. Paweł Kamiński z PSP Piła. Każdy strażak zawodowy ma obowiązek zaliczyć komorę dymową raz na dwa lata, natomiast ochotnik raz na pięć lat.

Łącznie na adaptację pomieszczeń komory dymowej oraz wyposażenie w sprzęt wydatkowano kwotę 1,2 mln zł.

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *