Home / Ciekawostki / Wielkanocny weekend – podsumowanie Państwowej Straży Pożarnej
OSP Szydłowo

Wielkanocny weekend – podsumowanie Państwowej Straży Pożarnej

Panujący w naszym kraju stan epidemii ograniczył przemieszczanie się osób, zmniejszył się ruch drogowy. Mimo to wielkanocny weekend dla strażaków powiatu pilskiego był pracowity.

W piątek 10-go kwietnia,w godzinach wieczornych na drodze wojewódzkiej nr 182, przy miejscowości Kruszewo doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy, którym podróżowały dwie osoby uderzył w przydrożne drzewo. Pasażerka pojazdu pozostała zakleszczona w pojeździe. Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia jednocześnie udzielali jej pierwszej pomocy oraz rozcinali elementy samochodu. Kobietę po wydobyciu z rozbitego pojazdu przekazano zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Niestety mimo wysiłkom służb ratowniczych, 19-latki nie udało się uratować.

W niedzielę 12-go kwietnia dyżurny w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym Lasów Państwowych zauważył dym nad lasem w pobliżu jeziora Piaszczystego koło Piły. We wskazane miejsce natychmiast zadysponowano dwa zastępy gaśnicze. Strażacy szybko ustalili, że doszło do podpalenia, a ogień podłożono w kilku miejscach. Do działań skierowano dodatkowe zastępy straży pożarnej oraz leśników. Wezwano również Policję. W akcji gaśniczej łącznie udział brało 6 zastępów, w tym 32 strażaków.

W świąteczny weekend doszło do 8 pożarów traw i zarośli, które przy trwającej suszy i silnym wiatrom bardzo szybko mogą osiągnąć duże rozmiary. Na szczęście wszystkie udało się ugasić w zarodku.

Po raz kolejny apelujemy „STOP POŻAROM TRAW”!!!.

Występująca od kilku dni w Polsce ciepła pogoda powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw, nieużytków, co stwarza ogromne zagrożenie dla człowieka, zwierząt, obszarów leśnych oraz środowiska naturalnego. Koszty prowadzonych działań gaśniczych są bardzo duże i angażują do gaszenia pożarów dużą liczbę strażaków i innych służb. Wypalanie traw jest to bardzo niebezpieczny
i szkodliwy proceder.

Opracowanie: st.kpt. Paweł Kamiński

Zdjęcia: OSP Białośliwie, OSP Kruszewo, OSP Szydłowo

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *