Home / Ćwiczenia / VII Manewry Medyczne Zakrzewo 2019
www.112pila.pl

VII Manewry Medyczne Zakrzewo 2019

W sobotni poranek udaliśmy się do Zakrzewa gdzie o godz. 9 rozpoczęły się VII Manewry Medyczne strażaków, które w głównej mierze skupiły się na przypomnieniu sobie zasad udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i przećwiczeniu zaopatrywania rannych w różnych zastanych sytuacjach życia codziennego.

O godzinie 9 po oficjalnym przywitaniu wszystkich strażaków przez organizatorów i przybyłych gości dowódcy poszczególnych zastępów udali się na odprawę, gdzie przydzielono ich do określonej grupy oraz przekazano mapki na których zaznaczone zostały miejsca poszczególnych scenek.

Łącznie zastępy miały do odegrania 6 scenek, z których każda miała inna specyfikę zarówno pod względem udzielanej KPP jak i miejsca w którym to KPP trzeba było udzielić.

W rywalizacji wzięło udział 8 ekip:

OSP Lipka
OSP Krajenka
OSP Zakrzewo
OSP Święta
OSP Radawnica
JRG Złotów
OSP Sypniewo ( pow. Sępoleński )
OSP Więcbork ( pow. Sępoleński )

Scenka nr. 1 – Wypadek rowerzysty który trenował cross, został przy prędkości jadąc z górki wybity z roweru i upadł na miednice – połamana miednica i rana głowy. Opatrzenie urazu głowy i stabilizacja miednicy.

Scenka nr. 2 – Podczas gry w piłkę nożną na boisku doszło do zderzenia dwóch dziewczyn które mają połamane nogi, obie poszkodowane przytomne, krzyczące z bólu. Opatrzenie załamań.

 

Scenka nr. 3- Podczas rozładunku materiałów budowlanych z przyczepy dochodzi do przygniecenia jednego z pracowników oraz amputacji nogi przez manitu. Jak najszybsze zatamowanie krwotoków.

Scenka nr.  4  – Wypadek komunikacyjny, w środku uwięziona matka z niemowlakiem. Jak najszybsze wyciągnięcie dziecka i rozpoczęcie RKO, wyciągnięcie matki i udzielenie KPP. Po 5 minutach od przybycia na miejsce zdarzenia samochód ulega zapłonowi – ewakuacja poszkodowanych poza strefę niebezpieczną.

Scenka nr. 5 – Strażak w pełnym umundurowaniu wyciągnięty z pożaru, brak funkcji życiowych. Jak najszybsze wdrożenie RKO i rozebrania z ODO, maski, nomexu. 

Scenka nr. 6 – Zderzenie motocykla z samochodem, motocyklista to obcokrajowiec(Ukrainiec) u którego podejrzewa się masywny krwotok wewnętrzny. Próba porozumienia, opatrzenie obrażeń zewnętrznych, kontrola funkcji życiowych oraz opatrzenie ran kierującej pojazdem osobowym. 

Na koniec podsumowano całe manewry, podziękowano strażakom za obecność i chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu oraz rozdano pamiątkowe dyplomy i kubki dowódcom zastępów. Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku i wszyscy bardzo chętnie po kilku godzinach zmagań zjedli smaczną grochówkę zapewnioną przez organizatora. Ostatnim punktem manewrów było zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

 

Po raz kolejny już zachęcamy do uczestnictwa jednostki z naszego powiatu do uczestniczenia w manewrach w Zakrzewie już w następnym roku. Bardzo dobra organizacja, wspaniała atmosfera i dużo przydatnych wskazówek od osób obserwujących zmagania to tylko niektóre z plusów wzięcia udziału w tym wydarzeniu! Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok !

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *