Home / Ciekawostki / Akcja informacyjna – bezpieczny rowerzysta.
KPP Piła

Akcja informacyjna – bezpieczny rowerzysta.

Policjanci pilskiej komendy przeprowadzili akcję informującą rowerzystów o potencjalnych zagrożeniach, które mogą spotkać ich jako uczestników ruchu drogowego, przypomnieli podstawowe zasady ruchu drogowego, ale przede wszystkim uświadomili jak bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo jako uczestników poruszających się po drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Dodatkowo podczas kontroli, policjanci przeprowadzili działania związane z legalnością rowerów poruszających się po drogach.

Pamiętajmy aby zachować szczególną ostrożność w sezonie letnim ponieważ rowerzyści, tak samo jak i piesi, to Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Bezpieczeństwo rowerzystów zależy nie tylko od ich samych, ale przede wszystkim od nas wszystkich – pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy podstawowe zasady obowiązujące rowerzystów:

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Zgodnie z art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Rowerzysta poruszający się po chodniku:
Zgodnie z art. 26 Ustawy prawo o ruchu drogowym rowerzysta może poruszać się po chodniku, gdy:
– opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
– panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
– są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. Chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości.
2. Ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)
3. Brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Pamiętajmy, że rowerzysta poruszając się po drodze przeznaczonej dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przejście dla pieszych:
Rowerzysta chcąc przedostać się na drugą stronę drogi zobowiązany jest do korzystania z przejazdu dla rowerów, które jest określone znakiem D-6b. Chcąc natomiast poruszać się po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru i prowadzić go przez przejście. W przypadku naruszenia powyższego przepisu popełnia wykroczenie, które zagrożone jest karą grzywny w wysokości 100zł.

Wyposażenie roweru:
Bardzo ważnym elementem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa poruszającego się rowerzysty, jest jego odpowiednie wyposażenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower powinien być wyposażony:
– pozycyjne światło barwy białej lub żółtej selektywnej zamontowane z przodu,
– odblaskowe światło barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej zamontowane z tyłu,
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
– sygnał dźwiękowy.

Choć nie jest to obowiązkowym elementem wyposażenia, warto jest stosować elementy odblaskowe. Poprawiają one widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

st.post. Wojciech Zeszot KPP Piła

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *