Home / Pożary / [POZA POWIATEM] Bardzo duży pożar lasu w powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim
Fot. Piotr Pokulniewicz EPPI SPOTTERS

[POZA POWIATEM] Bardzo duży pożar lasu w powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim

W minionym tygodniu w dniach 3-4 kwietnia br. w Puszczy Noteckiej odbyły się duże ćwiczenia pk. „OGNISTA PUSZCZA 2019„. Niestety w dniu wczorajszym(05.04.2019) w powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim wybuchł realny bardzo duży pożar lasu, do którego oprócz samochodów gaśniczych z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych zadysponowano również samoloty gaśnicze Dromader.

Pożar wybuchł w okolicach miejscowości Straduń(gmina Trzcianka) około godziny 14. Do akcji skierowano zastępy PSP oraz OSP z terenu zarówno powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego jak również Pluton Gaśniczy Powiatu Pilskiego w skład którego wchodzą zastępy z JRG 1 Piła(GBA 551[P]22 oraz SLRr 551[P]90), zastęp z OSP Kaczory(559[P]03) oraz zastęp z OSP Kruszewo(559[P]22). Działania strażaków były bardzo trudne ze względu na obszar zajęty pożarem jak i ukształtowanie terenu.

Pożar opanowano dopiero około godziny 19, natomiast dogaszanie pożary trwało do godziny 8 rano dnia dzisiejszego(06.04.2019). Łącznie w działaniach trwających około 18 godzin udział wzięło łącznie 17 zastępów straży pożarnej – 14 zastępów z powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz 4 zastępy z powiatu Pilskiego, jak również 5 dromaderów które dokonały kilkudziesięciu zrzutów wody.

Na terenie lądowiska w Pile odbywało się tankowanie dwóch samolotów gaśniczych z bazy w Krępsku, które w wodę zaopatrywał ciężki zastęp gaśniczy z JRG 1 Piła. Łącznie w działaniach brało udział pięć Dromaderów.

Łącznie spaleniu uległo według szacunków nadleśnictwa około 46 ha lasu. W sobotę Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka wyznaczył nagrodę w wysokości 10.000 zł za wskazanie podpalacza. Wszelkie informacje dotyczące podpalenia można przekazywać do Nadleśnictwa Trzcianka lub pod numery straży pożarnej 998 oraz policji 997.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *