Home / Miejscowe zagrożenia / Czujka tlenku węgla uratowała życie
czujka
czujka

Czujka tlenku węgla uratowała życie

 W dniu 15 stycznia 2019 roku o godzinie 1.30 w nocy do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Pile wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki Piły o zadziałaniu czujki tlenku węgla.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży pożarnej stwierdzono, że w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym zadziałała czujka tlenku węgla. Czujka zadziałała w łazience, w której zainstalowany był piecyk gazowy. W trakcie kontrolowania pozostałej części budynku, przy użyciu sprzętu pomiarowego, wykryto obecność „czadu” w dwóch innych mieszkaniach. Po przewietrzeniu mieszkań ponownie sprawdzono mieszkania w celu wykluczenia obecności tlenku węgla. Zalecono aby nie użytkować piecyków do czasu przeprowadzenia przeglądu technicznego przez uprawnionego serwisanta oraz sprawdzenia przewodów wentylacyjnych i spalinowych przez kominiarza.

Analiza zdarzenia wskazuje, że to właśnie zadziałanie czujki i wywołanie alarmu dźwiękowego w środku nocy, w trakcie snu mieszkańców, pozwoliło uniknąć tragedii związanej z zaczadzeniem ludzi.

W ramach szeroko zakrojonej tzw. „prewencji społecznej” organizowane są na terenie powiatu pilskiego akcje edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z trwającym sezonem grzewczym. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile, wspólnie z instytucjami szczebla powiatowego i miejskiego, prowadzi zmasowane działania profilaktyczne. Efektem tych działań już w tym sezonie jest rozdanie ponad stu czujek tlenku węgla mieszkańcom naszego regionu. Każde tego typu działanie w znaczny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Zachęcamy również do zakupu czujek dymu oraz tlenku węgla. Zakup czujki może się okazać MAŁĄ INWESTYCJĄ W DUŻE BEZPIECZEŃSTWO.

Strażacy przypominają, że tlenku węgla potocznie zwanego czadem nie da się wyczuć, jest bezbarwny i bezwonny, dlatego często określany jest jako „cichy zabójca”. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas trwającego obecnie sezonu grzewczego. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w naszych mieszkaniach podczas sezonu grzewczego, obowiązkowych przeglądach serwisowych urządzeń grzewczych oraz obowiązkowych przeglądach przewodów kominowych.

Opracował: bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *