Home / Ciekawostki / Prewencja społeczna FAJERWERKI – wystrzałowo, a nie wybuchowo

Prewencja społeczna FAJERWERKI – wystrzałowo, a nie wybuchowo

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia.

Okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania rożnego rodzaju fajerwerków, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyna powstania pożarów.

Dzięki współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Straży Miejskiej w Pile, lekarza weterynarii oraz lekarza medycyny pracy zrealizowany został film edukacyjny przedstawiający zagrożenia związane z używaniem materiałów pirotechnicznych. Film edukacyjny wykorzystanie zostanie w ramach prewencji społecznej w szkołach.

Większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę oraz bodźce mechaniczne. Stwarzają przez to znaczne zagrożenie pożarowe i wybuchowe oraz poważne niebezpieczeństwo nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi. Pamiętajmy, żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musimy pamiętać o kilku zasadach:

 1. kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 2. przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 3. nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 4. wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 5. nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 6. nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 7. nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 8. po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 9. nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 10. nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 11. przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 12. nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

-straz.gov.pl, pila.psp.wlkp.pl

Fajerwerki

Opublikowany przez Straż Miejska w Pile Czwartek, 6 grudnia 2018

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *