Home / Pożary / [POZA POWIATEM] Duży pożar w Śmiardowie Krajeńskim.
www.112pila.pl

[POZA POWIATEM] Duży pożar w Śmiardowie Krajeńskim.

W dniu dzisiejszym (05.12.2018) w sąsiednim powiecie kilka minut przed godziną 6:00 do SKKP PSP w Złotowie wpłynęła informacja o pożarze budynku inwentarskiego w Śmiardowie Krajeńskim.

Na miejsce w pierwszym rzucie zadysponowano zastępy z JRG Złotów oraz OSP z okolicznych miejscowości. Po przyjeździe pierwszych jednostek na miejsce pożaru oraz wstępnym rozpoznaniu KDR poprosił o  zadysponownie kolejnych Sił i Środków, ze względu na rozmiar pożaru.

Ogniem objęta była kondygnacja poddasza budynku inwentarskiego w której magazynowana była słoma w ilości około 100 ton. W pierwszej fazie działań przystąpiono do zlokalizowania źródła ognia, wykonania otworów w poszyciu dachowym, gaszenia płonącej słomy oraz obrony budynków sąsiadujących. Akcja ze względu na konieczność przerzucania ręcznego słomy oraz pracy w aparatach Ochrony Dróg Oddechowych była bardzo ciężka, co podkreślają sami strażacy.

W działaniach uczestniczyło 30 zastępów straży pożarnej – 130 strażaków. Podczas akcji zużyto około 300 butli z powietrzem, które napełniane były zarówno w KP PSP Złotów jak i KP PSP w Pile. Prócz jednostek z powiatu złotowskiego w działaniach udział brali Ochotnicy z OSP Wysoka (powiat Pilski), JRG 1 Piła oraz Kontener z zapasem powietrza w butlach do Ochrony Dróg Oddechowych (70 szt) z JRG 6 Poznań.

Na miejscu również pojawili się przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Starostwa jak i sąsiadujących mieszkańców, którzy ludzkim odruchem starali się udzielić pomocy pogorzelcom oraz walczącym z żywiołem strażakom, którym to dostarczali niezbędny prowiant podczas działań. Na szczęście nikt z mieszkańców, ratowników oraz zwierząt nie odniósł żadnych obrażeń. Straty powstałe w wyniku pożaru wstępnie szacowane są na około 200 tyś zł. Wartość uratowanego mienia tj. budynków, zboża, sprzętu oraz zwierząt to około 300 tyś zł. Akcja zakończyła się po przeszło 12 godzinach.

– Relacjonuje Oficer Prasowy PSP Złotów Kazimierz Wiebskowski

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *