Home / Ciekawostki / Manewry Medyczne Piła 2018
www.112pila.pl

Manewry Medyczne Piła 2018

W niedzielę, 16 września br., na pilskim lotnisku odbyły się manewry medyczne jednostek Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu Pilskiego.

W manewrach udział wzięło 10 zastępów straży pożarnej. Po zbiórce na płycie przed bramą zastępy udały się w wyznaczone miejsce, gdzie odgrywane były różne scenariusze zdarzeń. Strażacy musieli zmierzyć się z czterema scenkami, które symulowały różnego rodzaju sytuacje i zdarzenia, które mogą przytrafić w codziennym życiu.

Scenka nr. 1- Mężczyzna z amputacją kończyny dolnej przez piłę spalinową.

Scenka nr. 2 – W wyniku pożaru poszkodowane zostają dwie osoby – dorosła oraz dziecko. Osoba dorosła bez funkcji życiowych.

Scenka nr. 3 – Upadek paralotniarza z wysokości.

Scenka nr. 4 – Wypadek masowy z udziałem około 15 poszkodowanych osób, w chwili przybycia na miejsce pierwszego zastępu – oczekiwanie na wolny ZRM około 20 minut.

Każda scenka miała swojego opiekuna z ramienia PSP a na wypadku masowym wsparcia funkcjonariuszom udzielali studenci Ratownictwa Medycznego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Po każdym zadaniu przyszedł czas na podsumowanie zmagań strażaków. Omówiono zarówno pozytywne aspekty interwencji jak i te, które w przyszłości należy poprawić.

Tegoroczne manewry obserwowali min: bryg. Rafał Mrowiński Komendant Powiatowy PSP w Pile oraz Piotr Halama Dyrektor Zespołu Szkół przy ul. Teatralnej w Pile. Ćwiczenia wspomogły pilskie instytucje: pozorantów, którzy urzeczywistnili podgrywane scenariusze stanowili uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej oraz harcerze z Hufca ZHP w Pile, autobus do scenki z wypadkiem masowym podstawił Miejski Zakład Komunikacji w Pile, udostępnienie i wyznaczenie terenu do ćwiczeń zapewniło miasto Piła wraz z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, wsparcie z zakresu ratownictwa medycznego zapewnili studenci z PWSZ w Pile. – informuje  kpt. Paweł Kamiński, KP PSP Piła

Warto dodać, iż na terenie Piły były to pierwsze manewry medyczne. W ubiegłych dwóch latach odbyły się one w Łobżenicy(rok 2017) oraz Osieku nad Notecią(rok 2016).

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *