Home / Pożary / Plaga pożarów w powiecie
OSP Kaczory

Plaga pożarów w powiecie

Od kilku dni w naszym powiecie dochodzi do coraz poważniejszych pożarów lasów oraz traw. Wszystko spowodowane jest bardzo wysokimi temperaturami i brakiem opadów, a w części przypadków zapewne też brakiem rozwagi i działaniem celowym.

W dniu dzisiejszym około godziny 14 doszło do pożaru lasu przy Płotkach. Na miejsce zadysponowano dość znaczne siły i środki z terenu powiatu pilskiego. Do działań włączyły się również samoloty gaśnicze dromader, które dokonały kilku zrzutów wody. Pożar na szczęście udało się szybko opanować i zgasić w zarodku. Spłonęło około pół hektara poszycia leśnego. Działania na miejscu prowadziły zastępy z JRG 1 oraz JRG 2 Piła, OSP Kaczory, OSP Wysoka, OSP Grabówno, OSP Miasteczko Krajeńskie, OSP Pokrzywnica, OSP Ujście, OSP Zelgniewo.
Na czas działań JRG 1 Piła zabezpieczał zastęp z OSP Szydłowo, który został zadysponowany do pożaru trawy na bulwarach rzeki Gwdy przy ul. Dąbrowskiego.

Po godzinie 15.00 zastęp z OSP Stara Łubianka został zadysponowany również do pożaru lasu. Pożarem objęty był obszar 4 ar . Na miejscu działał również zastęp z OSP Pokrzywnica. Zastępy zakończyły swoje działania po około 2,5 godz.

Po godzinie 16:30 do pożaru lasu między Grabównem a Jeziorkami udały się natomiast zastępy z OSP Grabówno oraz OSP Miasteczko Krajeńskie. Na miejscu działania prowadziła już Straż Leśna.

W piątek około godziny 14 wybuchł pożar nieużytków przy ulicy Wybickiego, z którym uporali się strażacy z terenu miasta Piły.

W czwartek przed godziną 12 doszło do pożaru lasu między Starą Łubianką a Zawadą. Pożar objął około 100m2. Do działań zadysponowany został również samolot gaśniczy dromader, który wykonał zrzuty wody. Na miejsce działań skierowani zostali strażacy z JRG 1 Piła, JRG 2 Piła, Oficer Operacyjny, OSP Stara Łubianka, OSP Pokrzywnica, OSP Szydłowo oraz OSP Skrzatusz.

W międzyczasie dochodziło również do mniej groźnych pożarów: podkładu kolejowego(interwencja OSP Kaczory), pożar śmietnika i pożar żywopłotu do którego dysponowani byli strażacy z terenu miasta Piły.

 

APELUJEMY !!!
Prosimy wszystkich o szczególną ostrożność oraz rozwagę w przypadku obchodzenia się z otwartym ogniem w bliskim sąsiedztwie lasu.
Poziom wilgotności ściółki leśnej spadł poniżej 5% ! Do poważnego pożaru wystarczy iskra ! Na naszym terenie od kilkudziesięciu dni obowiązuje trzeci(3) najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach !

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *