Home / Ciekawostki / Liceum profilowane o kierunku pożarniczym.
Starostwo Powiatowe w Pile

Liceum profilowane o kierunku pożarniczym.

Od nowego roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile powstanie kolejna klasa związana z tematyką służb mundurowych. Do tej pory w/w szkole uczniowie mogli kształcić się w profilu policyjnym. Od maja rusza rekrutacja do klas z tematyką pożarniczą.

Klasa będzie uruchomiona w III LO, które działa w ZSP nr 2. Program przygotuje uczniów nie tylko do dalszej edukacji w zawodzie strażaka, ale na każde inne studia, w tym związane z zarządzaniem kryzysowym, organizacją bezpieczeństwa narodowego czy na uczelnie medyczne. Uczniowie zdobędą wykształcenie ogólne, a przy okazji umiejętności związane z pracą strażaków.

Szkoła będzie współpracować z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile, w której uczniowie będą też odbywali praktyki i poznawali tajniki zawodu strażaka. W poniedziałek w siedzibie pilskiej straży przy ul. Moniuszki, podpisano już porozumienie o współpracy pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. ZSP nr 2 to bowiem placówka oświatowa prowadzona przez Powiat Pilski. Pilską straż reprezentował bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile, z kolei w imieniu ZSP nr 2 umowę podpisał dyrektor szkoły Piotr Halama.

Cały czas poszerzamy ofertę edukacyjną naszych szkół. Podpisaliśmy to porozumienie przede wszystkim ze względu na potrzeby społeczne. A straż pożarna cieszy się ogromnym zaufaniem i dlatego postanowiliśmy w nowym roku szkolnym uruchomić klasę właśnie o tym profilu. W szkole przy Teatralnej od 2006 roku z powodzeniem działają już klasy policyjne, od nowego roku w technikum będzie nabór na logistyka wojskowego. Można więc powiedzieć, że szkoła będzie przygotowywać uczniów do pracy we wszystkich służbach mundurowych. Poza tym klasa ta na pewno nauczy młodzież ważnych w życiu wartości: odpowiedzialności, obowiązkowości i poświęcenia dla innych mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starostwo Powiatowe w Pile

Jak wiadomo, w gminach powiatu pilskiego działa wiele jednostek ochotniczych straży pożarnych. Do młodych druhów również skierowana jest ta oferta. To dla powiatu pilskiego ważny dzień, bo podpisanie tej umowy umożliwi jeszcze większy rozwój właśnie ochotniczych straży pożarnych. W każdej gminie są co najmniej dwie jednostki działające w systemie ratownictwa krajowego. Potrzebna jest tam również wykształcona kadra, a ta szkoła takiej wiedzy druhom może dostarczyć, zarówno w zabezpieczeniu mienia, jak i życia ludzi – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Z kolei bryg. Rafał Mrowiński, Komendant PSP w Pile przyznał, że powiat pilski jest jednym z większych w Wielkopolsce. Jego zabezpieczenie wymaga pracy profesjonalnych służb ratowniczych.
W powiecie mamy ponad 50 jednostek OSP, w których znajdują się drużyny młodzieżowe. To właśnie wychodząc naprzeciw ich zapotrzebowaniu, zachęcam młodych ludzi, by skorzystali z tej oferty. To będzie fajny kierunek, jeśli ktoś chce się rozwijać w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, w zakresie pierwszej pomocy. Będzie też troszeczkę musztry, rynsztunku wojskowego, czy pożarniczego – zachęca komendant.

Starostwo Powiatowe w Pile

Piotr Halama, dyrektor ZSP nr 2 nie kryje, że cieszy się, że szkoła zyskała tak dobrego partnera.
Nasza straż zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce w Wielkopolsce w ogólnej klasyfikacji. Program nauki obejmie zagadnienia związane z zarządzaniem kryzysowym, ratownictwem medycznym, jak i z pierwszą pomocą. Jest on skorelowany z przedmiotami ogólnokształcącymi. Zapraszam więc młodych ludzi, to będzie dobra klasa.

Starostwo Powiatowe w Pile

Uczniowie klasy o profilu pożarniczym będą mieli kilka godzin zajęć teoretycznych w tygodniu, a praktyki właśnie w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Pile, gdzie od kuchni zobaczą pracę strażaków.

Starostwo Powiatowe w Pile

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *