Home / Ćwiczenia / 1000 strażaków wyszkolonych w komorze dymowej w JRG2 Piła
KP PSP w Pile

1000 strażaków wyszkolonych w komorze dymowej w JRG2 Piła

W dniu 17 marca 2018 roku wręczony został symboliczny certyfikat dla strażaka, który ukończył ćwiczenia w pilskiej komorze dymowej z numerem 1000. Okolicznościowy certyfikat otrzymał strażak z OSP Zalesie z powiatu złotowskiego.

Szkolenie w komorze dymowej jednego strażaka średnio trwa 40 minut. W trakcie szkolenia strażak zalicza ćwiczenia wysiłkowe na bieżni, rowerze, młocie oraz drabinie. Po ćwiczeniach wysiłkowych strażak w pełnym uzbrojeniu w aparacie powietrznym, rozpoczyna pokonanie 60 metrowego toru na którym ustawione jest dwadzieścia przeszkód. Są to między innymi zablokowane drzwi, rury i studnie, małe otwory, drabiny przez które strażak musi się przecisnąć. Całość testu podzielona jest na część termiczną, w której panuje podwyższona temperatura oraz cześć zadymioną.

W obu częściach panuje całkowita ciemność i warunki zbliżone do rzeczywistego pożaru wewnętrznego obiektu. Warto przypomnieć, że każdy strażak dopuszczony jest do działaniach ratowniczo – gaśniczych po zaliczeniu testu w komorze dymowej.

Komora dymowa w pilskiej komendzie rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2016 roku, jako jeden z najnowocześniejszych obiektów szkoleniowych tego typu w Polsce. W komorze ćwiczą strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów złotowskiego, wągrowieckiego, chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego i pilskiego. Nadzór na funkcjonowaniem oraz bezpośrednio realizacja ćwiczeń w komorze dymowej prowadzona jest przez strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 PSP w Pile.

mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *