Home / Inne służby / Kolejny atak na ratownika medycznego w Pile.

Kolejny atak na ratownika medycznego w Pile.

W dniu 8.02.2018r ok. godz. 16, ratownicy medyczni jednego z zespołów ratownictwa medycznego pilskiego szpitala, otrzymali kolejne zgłoszenie: w Pile ul. K………. „leży człowiek”

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni stwierdzili, że osoba do której zadysponowany został ZRM jest przytomna, w kontakcie logicznym, nie wymaga pomocy medycznej i jest po spożyciu alkoholu, jak ustalono wypił pół litra wódki. Nic nie zapowiadało nachodzącego niebezpieczeństwa.

Po ok. 10-15 min. osoba po spożyciu alkoholu nagle i bez powodu w obecności żony brutalnie zaatakowała ratownika medycznego przewracając go kilkakrotnie na ziemię. Użyta została w stosunku do ratownika medycznego siła fizyczna. Napastnik doprowadził do powierzchownych obrażeń ciała u członka ZRM.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano funkcjonariuszy policji, a w stosunku do napastnika zostaną wyciągnięte konsekwencje za napaści na funkcjonariusza publicznego.

Nadmienić należy bardzo istotną kwestię, że ratownik medyczny w zaistniałej sytuacji (zgodnie z obowiązującym prawem) nie może użyć siły w obronie własnej tylko wycofywać się i dążyć do zaniechania czynu zabronionego gdyż w przeciwnym razie może zostać odebrane to jako udział w bójce.

Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki ZRM, SOR, dyspozytorzy medyczni, codziennie w swojej trudnej i niedocenianej przez społeczeństwo pracy spotykają się z oszczerstwami, wyzwiskami, ubliżaniem i coraz częściej używana jest przemoc fizyczna w stosunku do osób, które niosą nieocenioną pomoc innemu człowiekowi.

„Pechowo” dla napastników personel medyczny jest już chroniony a czynne ataki na personel traktowane są jak napaść/ atak na funkcjonariusza publicznego.

Określa to art. 5 ust. 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym:

„1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy, osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytor medyczny podczas wykonywania swoich zadań oraz wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 29 ust. 5, korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204), dla funkcjonariuszy publicznych.”

Info nadesłał Damian Garlicki

Reklama

4 komentarze

  1. Szanowny redaktorze. Potepiam to co zrobił ten człowiek. Natomiast proszę o merytoryczne ścisłości. Do udziału w bojce są potrzebne trzy osoby z których każda strona atakuje i się broni, natomiast do czynnej napaści dwóch napastników lub użycie niebezpiecznego narzędzia.tutaj doszło do naruszenia cielesnej 👮 podczas i związku z pełnionej przez niego obowiązkami służbowym. Kary za opisane czyny znacznie się różnią

  2. Święci też nie są i nie róbcie z nich ofiar, mają często głupie odzywki, gdy osoba jest pijana i w gre wchodzi alkohol ale przedmiotowo traktują ludzi. Myślę że ten atak bez powodu jest troszkę naciągniety.

    • Następnym razem jak zauważysz zagubionego człowieka po spożyciu alkoholu to przygarnij biedaka. Nakarm go, umyj, przytul, a jak wytrzeźwieje to odwieź do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *