Home / Ćwiczenia / Wypadek masowy w Szydłowie [ZDJĘCIA]

Wypadek masowy w Szydłowie [ZDJĘCIA]

W dniu 14 czerwca 2016 roku w miejscowości Szydłowo zorganizowane zostały ćwiczenia dotyczące wypadku masowego w komunikacji drogowej. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Pile przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie oraz Urzędu Gminy Szydłowo.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek w komunikacji drogowej dwóch pojazdów osobowych. Następstwem wypadku było wjechanie pojazdów w poruszającą się po drodze grupę pielgrzymów. Łącznie w wypadku poszkodowanych zostało 19 osób, które ucierpiały w wyniku potrącenia lub pozostawały w pojazdach. W zdarzeniu, w roli pozorantów uczestniczyli uczniowie klasy o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. 16 młodych osób bardzo realistycznie wcieliło się w rolę grupy pielgrzymów posługując się jedynie językiem angielskim, co wprowadziło dodatkowe utrudnienia dla ratowników.

Specyfika przyjętego zdarzenia, wymagała bezpośredniego udziału wszystkich służb ratowniczych powiatu pilskiego. Ze względu na masowy charakter zdarzenia, w ćwiczeniach udział wzięło ponad 60 uczestników: strażaków, ratowników pogotowia ratunkowego, policji i innych podmiotów współdziałających. W ćwiczeniach uczestniczyli członkowie Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którzy w rzeczywistym zdarzeniu masowym współpracować będą ze służbami ratowniczymi w podejmowaniu decyzji między innymi obejmującymi swym zakresem organizacje transportu zastępczego, wyznaczenie tymczasowego miejsca pobytu na terenie gminy dla osób ewakuowanych z miejsca wypadku.

Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim sprawdzenie umiejętności organizacji działań ratowniczych podczas zdarzenia o charakterze masowym. Ponadto jednym z priorytetowych celów ćwiczenia było sprawdzenie współdziałania służb ratowniczych na terenie powiatu pilskiego przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, których organizacja zaplanowana została również na terenie powiatu.

Bezpośrednio zmagania ćwiczących obserwował Starosta Powiatu Pilskiego – Eligiusz Komarowski, Wójt Gminy Szydłowo – Dariusz Chrobak, bryg. Rafał Mrowiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Opracowanie: mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: Zbigniew Tomczak & kpt. Paweł Kamiński

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *