Home / Ciekawostki / OSP Kaczory [PREZENTACJA, ZDJĘCIA]

OSP Kaczory [PREZENTACJA, ZDJĘCIA]

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorach powstała w 1923 roku, służą w niej wykwalifikowani strażacy ochotnicy. Na początku przyszłego roku strażacy dostaną nowoczesny wielozadaniowy wóz!

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorach stacjonuje nieopodal Piły. Jest pierwszą jednostką od wschodniej części miasta. Jednostka od 1995 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, czyli od początku jego istnienia. Na wyposażeniu jednostki do niedawna znajdowały się trzy samochody, niestety jeden z nich – średni samochód gaśniczy marki Mercedes Benz 322 w ubiegłym roku został wycofany z podziału bojowego ze względu na stan techniczny. Niemiecki wóz służył strażakom z Kaczor równo 20 lat.

DSC_5851

Obecnie na wyposażeniu jednostki znajdują się dwa pojazdy – średni samochód gaśniczy na podwoziu Stara 266 z napędem 6×6 zabudowany w 2005 roku przez firmę BOCAR. Jak twierdzą strażacy  – Nie ma miejsca gdzie by nie wjechał, jest to samochód terenowy czyli jazda po lasach to dla niego chleb powszedni – zachwalają. Samochód przystosowany jest do przewozu 6 osobowej załogi. Na jego wyposażeniu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 2200 l oraz autopompę o wydajności 2000 l/min. Auto ma na wyposażeniu agregat oddymiający, 4 aparaty oddechowe. Znajdują się na nim również pilarki do drewna oraz piła ratownicza. Dodatkowo można na nim znaleźć pompę pływająca oraz szlamową, agregat prądotwórczy z pneumatycznym masztem oświetleniowym oraz przenośna najaśnicę ledową. Znajduje się na nim również sprzęt ratownictwa medycznego oraz sorbent. – Jak widać nie ma chyba zdarzenia do którego te auto by nie mogło wyjechać, jak dotąd nie zawiódł – mówią strażacy. Warto również dodać, że do roku 2005 Star służył strażakom z JRG1 Piła jako wóz dowodzenia i łączności.

jlkh

Kolejnym autem jest samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Forda Transita. Pojazd ten przystosowany jest do przewozu 5 osobowej załogi, posiada zbiornik na wodę o pojemności 200 l a w zestawie do niego agregat wodo pianowy. Wyposażeniem tego pojazdu to również zestaw sprzętu hydraulicznego firmy LUKAS. Oprócz szerokiej gamy sprzętu do ratownictwa drogowego na wyposażeniu samochodu znajduję się sprzęt do ratownictwa medycznego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorach liczy 35 członków czynnych, z czego 23 osoby są uprawnione do uczestnictwa w działaniach ratowniczych. Zbliżający się rok 2016 będzie wyjątkowym czasem dla strażaków z Kaczor – otrzymają oni nowy średni wóz gaśniczy, ale także ich remiza doczeka się gruntownego remontu. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć strażakom wiele sukcesów i tyle samo wyjazdów, co powrotów!

Jednostka na chwile obecną ma już około 120 wyjazdów do akcji.

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *