Home / Pożary / Pożary traw czas start [ZDJĘCIA]

Pożary traw czas start [ZDJĘCIA]

Miesiąc marzec to początek wytężonej pracy dla strażaków – nagminne pożary traw. W ciągu ostatnich dni doszło do dwóch pożarów nieużytków, na szczęście nie były to groźne interwencje. Apelujemy o rozsądek!

W miniony czwartek po godzinie 17:00 strażacy z JRG2 ciężkim wozem gaśniczym zostali zadysponowani do pożaru traw na ul. Walki Młodych w Pile. Do dojeździe przystąpiono do akcji gaśniczej, w której łącznie spłonęło około 0,5 hektara suchej trawy.

Dnia 18/03/16 dokładnie o godzinie 14:18 strażacy ochotnicy z OSP Białośliwie również zostali zadysponowani do pożaru traw i nieużytków nieopodal drogi powiatowej Białośliwie-Nieżychowo. Na miejscu okazało się, że pali się powierzchnia około 10m2. Działania zakończono po pół godzinnej akcji.

Apelujemy o rozwagę, ponieważ wiele osób cały czas nie zdaje sobie sprawy, że wypalanie terenów zielonych jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne. Człowiek – w większości odpowiedzialny jest za powstanie tego typu zdarzeń. Wypalanie traw wiąże się z ogromnymi konsekwencjami, istnieje także możliwość przedostania się ognia na lasy i budynki mieszkalne.

Wypalanie traw narusza obowiązujący porządek prawny, a w szczególności: Art. 124 Ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 z późn. zm.); „Zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”. Art 131 „Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt 3.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami);”w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. 

Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami), za wykroczenia tego typu przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może w wynosić od 20 do 5000zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

fot. czytelnik Dawid, OSP Białośliwie

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *